A fotó a Forbes online - ról származik |
Amúgy is gyengém az űrutazás meg a csillagok és bolygók, meteorok, ködök és fekete lyukak, meg minden ami a világegyetemről szól. Imádtam a Cosmos c. sorozatot vagy Stephen Hawking könyveit, minden sci-fi - t vagy nem sci-fi-t ami űrben járszódik (pl. Apollo 13) .. na elkanyarodtam...
Szóval néztük ezt a dolgot nagy izgalommal és én közben úgy elméláztam:
Van ez az űrállomás... ott kereng a Föld körül, Szaúd Arábia, Korea, Kína, Amerika, Anglia mind csak foltoknak tűnnek onnan, némi barna és zöld meg felhőkkel takart hegyek, erdők és vizek.
Ahogyan Radnóti is írta “ki géppel száll fölébe annak térkép e táj” ...
Az űrállomáson együtt vannak és voltak külömböző országokból származó emberek, és mindannyian együtt dolgoztak egy vagy több közös cél érdekében. 16 ország vesz részt a programban és az ESA 11 tagjával is van együttműködés. A magyar származású Charles Simonyi is járt az űrállomáson ha jól tudom kétszer is. Ott senki sem veszélyezteti a munkát, hiszen nem csak a másiknak nem akarnak rosszat, hanem maguknak sem. Egymásra vannak utalva, felelősek magukért és mindenki másért is. Mindegy, hogy kívül hordják a szaporítószervüket, vagy belül, hogy családosak, vagy egyedülállók, hogy milyen vallásúak, miben hisznek, milyen elveik vannak, hogy kit szeretnek és kivel alszanak. Mindegy, hogy honnan jöttek, milyen a színük, kultúrájuk, hogy szeretik e a mákostésztát.
... és akkor a gondolataimban arra jutottam, hogy azt kéne megérteni a világon élő milliárdnyi embernek, hogy mi itt egy űrállomáson élünk. Lebegünk a feketeségben, napenergiával működünk, oxigént lélegzünk és nincsen semmi amiért fontosabb lenne tennünk mint azért, hogy békében éljünk egymással.
Mert akár tetszik akár nem, egymásra vagyunk utalva talán még jobban mint az az öt ember aki most odafenn van.
Biztos idealista vagyok, meg álmodozó.
De szerintem igazam van... ez ilyen egyszerű is lehetne.
Amúgy akit a tudomány és az űrdolgok nem hatnak meg ennyire, annak is ajánlom az International Space Station / ISS Instagram oldalát.
Lélegzetelállító képet kaphatunk odafentről, hogy mennyire jelentéktelenek vagyunk mi idelent.
7 megjegyzés:
A versengés belénk van kódolva. Inkább, mint az együttműködés. Ez ilyen evolúciós izé, hogy mi akarunk bacni és ez bizony azzal jár, hogy a másikat irtjuk, hogy ne ő baccon, hanem mi. Igen, jobb lenne, ha érdek nélkül képesek lennénk együttműködni, de attól tartok, az majd egy másik faj lesz, az ember után...
Remélem, hogy az evolúció inkább arra tart amerre én szeretném. Mondom: idealista vagyok.
A realizmus lehangoló.
...arról már nem is beszélve, hogy ha már az evolóció olyan kegyes volt, hogy lehozott minket a fáról és értelmet adott, akkor talán az állatias versengő ösztöneinkkel is lehetne valamit kezdeni.
Már kezdtünk. Gondolj bele. Csak pár száz évvel ezelőtt, ha szemet vetett rád, vagy valamidre valaki, nem volt kegyelem. Adott esetben még joga! is volt hozzá. Azért ezen a polgári demokrácia jogállama sokat javított/szelidített az elmúlt 400 évben...
De ezek mesterséges konstrukciók. A hüllőagyunknak, ami az ösztöneinket irányítja és évmilliók alatt fejlődött olyanná amilyenné, ez a vékony civilizációs máz semmit nem jelent.
Biztos ismered az "Éden sárkányai"-t Carl Sagantól. HA nem, olvasd el feltétlenül!
Mindent is olvastam Carl Sagantól. Meg Neil Gaiman tól, Terry Prachettől és Philipp K. Dicktől és a többiektől. Szerintem nincsen amit nem. :)
... és igen kezdtünk. Jó volna folytatni. Jó volna...
Amit mondani akartam, az az, amit Sagan mond. Teljesen mindegy, hogy mit találunk ki a hüllőagyunk moderálására, több millió éves evolúciós folyamatokat nem lehet törvényekkel felülírni. Azok csak addig működnek többé-kevésbé, amíg a technikai civilizáció. Amint véget ér, visszazuhanunk a kőkorszakba morálisan. Ezért vagyunk mi az Éden sárkányai.
Ok
A pelda jo, viszont pont a civilizalt “mukodessel” bizonyithato, hogy tud mukodni. Csak akarni kell mindenaron. Talan sose lesz tokeletes, de mindig van elore.
Megjegyzés küldése